Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR) są Samorządowym Zakładem Budżetowym Miasta Poznania powołanym Uchwałą nr XXXV/233/II/96 Rady Miejskiego Poznania z dnia 19 marca 1996 r. w sprawie utworzenia zakładu budżetowego Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Głównym zadaniem POSiR jest zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców Poznania w dziedzinie sportu i rekreacji. Jego funkcjonowanie nadzoruje Prezydent Miasta Poznania poprzez Wydział Sportu.

Oferta POSiR przygotowywana jest tak, aby tworzyć doskonałe warunki treningowe dla młodych sportowców zawodowych oraz pozwolić poznaniakom uprawiać amatorsko szeroki wachlarz dyscyplin sportowych. Niezależnie od pory roku, każdy może znaleźć dla siebie miejsce z dogodną infrastrukturą, aby uprawiać dowolną aktywność fizyczną. Współpracujemy z profesjonalistami i instruktorami, z którymi organizujemy zawody sportowe, półkolonie oraz kursy nauki. Rzucamy sportowe wyzwania wszystkim mieszkańcom bez względu na wiek. Najmłodsi biorą udział w grach i zabawach wymagających ruchu – pokazujemy im, że aktywność fizyczna to frajda. Pamiętamy o seniorach, dla których przygotowujemy Spartakiadę. Mamy też coś dla młodzieży uprawiającej sporty wyczynowe – największy w Poznaniu Skate Park, dający możliwość akrobacji na rolkach, deskorolkach, rowerach BMX i hulajnogach.

Kąpieliska

Do POSiR należą kąpieliska: Rusałka, Kiekrz – Plaża Parkowa, Krzyżowniki – Plaża Smocza, Kaskada, Strzeszynek. W sezonie letnim miejsca te gwarantują bezpieczną bazę wypoczynkową, wypożyczają sprzęt wodny i zapewniają odpowiedni teren do uprawiania sportu. Kąpieliska zaopatrzone są w zaplecze sanitarne oraz w bazę gastronomiczną. W sezonie kąpielowym są one strzeżone przez służby ratownicze w godz. 10.00-18.00. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych kąpielisk można można znaleźć wybierając z listy w zakładce Obiekty typ "pływalnie i kąpieliska".

Poznań Maraton oraz Poznań Półmaraton

Współpraca z różnymi firmami oraz umiejętność pozyskiwania strategicznych sponsorów zaowocowała organizowaniem znaczących imprez sportowych o charakterze międzynarodowym. Flagowym przykładem są Poznań Maraton, Poznań Półmaraton. Te prawdziwe święta dla biegaczy przyciągają tysiące maratończyków z kraju i zagranicy. Organizując maraton, promujemy sport, ale też nasze miasto.

Memoriał Czesława Cybulskiego

Stadion POSiR Golęcin co roku gości największe gwiazdy polskiej i światowej lekkoatletyki. Miting o Grand Prix Poznania od 2023 roku nosi imię legendarnego trenera rzutu młotem, związanego przez większość życia z Poznaniem Czesława Cybulskiego. Poznańscy kibice mogli do tej pory podziwiać wyczyny takich sportowców jak Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Malwina Kopron, Pia Skrzyszowska, Johan Blake, Renaud Lavillenie, Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Anna Kiełbasińska, Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka i wielu innych. Zawody rozgrywane są w cyklu World Athletics Continental Tour.

Akcja Lato oraz Akcja Zima

Akcja Lato to cała masa letnich atrakcji przygotowanych przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji na wspaniałe lato w Poznaniu. Dla tych, którzy chcą zagospodarować pożytecznie i aktywnie czas wolny swoim pociechom POSiR przygotowuje kilka atrakcyjnych form:

 • Półkolonie
 • Zajęcia bezpłatne na obiektach POSiR
 • Siatkówka plażowa
 • Spływy kajakowe
 • Wycieczki “za miasto”
 • Tenis ziemny
 • Strefa Dziecka w Nice Lady Fitness
 • Piknik na zakończenie Akcji Lato z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek

Akcja Zima to specjalnie przygotowany program zajęć na zimowy czas dla najmłodszych, w którym nie brakuje atrakcji. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przygotowują szereg atrakcji, m.in.:

 • Półkolonie
 • Basen Chwiałka
 • Lodowisko Chwiałka
 • Lodowisko Malta
 • Bowling

Podczas półkolonii organizatorzy zapewniają opiekę wykwalifikowanej kadry oraz zajęcia rekreacyjno-sportowe w niewielkich grupach Dla uczestników półkolonii przygotowanych zostaje szereg dodatkowych atrakcji, np. wyjście do kina, do parku rozrywki lub na lodowisko czy na bowling.

Szczegółowe informacje znaleźć można w zakładkach Akcja Lato oraz Akcja Zima.

Cykl koncertów #NaFalach

Cykl koncertów #NaFalach to nowa odsłona Maltańskiej Sceny Muzycznej, która cieszyła się ogromną popularnością wśród mieszkańców, spędzających lato w mieście. W tym roku koncerty będą odbywać się przez całe lato w dwóch lokalizacjach: nad Maltą oraz Jeziorem Strzeszyńskim.

Scena na Malcie umiejscowiona jest przy Trybunach Ziemnych (na Wiankowej 3). Natomiast koncerty przy Jeziorze Strzeszyńskim będą odbywać się na plaży. Cykl trwa od 23 czerwca do 18 sierpnia a w jego ramach poznaniacy usłyszą takich wykonawców jak: Anita Lipnicka, Otsochodzi, Dwa Sławy, Arbak/Atypia, Big Cyc, The Dumplings, Micromusic, Luxtorpeda, Lao Che, Fisz Emade, Xxanaxx, Barbara Wrońska.

Turnieje siatkówki plażowej

Organizowany przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji cykl turniejów Chwiałka Volley przez ostatnich kilka edycji stał się rozpoznawaną i popularną w środowisku siatkarskim marką. Najlepsi siatkarze i siatkarki z całej Polski co roku spotykają się w stolicy Wielkopolski na boiskach Pływalni Letniej Chwiałka oraz Piach i Podróże na Ratajach. Poznańskie turnieje przynależą do tzw. „Wielkopolskiego Wielkiego Szlema” i razem z Plażą Wrze oraz Zbąszyń Cup zamieniają się co roku w wielkie sportowe święto.

Spartakiada Seniorów

Od wielu lat Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji starają się zapewnić sportowe atrakcje również poznańskim seniorom. Jednym z nich jest wielkie sportowe święto osób w wieku 55+ czyli Spartakiada Seniorów, która odbywa się zazwyczaj w połowie czerwca i trwa przez prawie tydzień. Dyscypliny są zmieniane i urozmaicane, a seniorzy rywalizują ze sobą w atmosferze wręcz olimpijskiej. Spartakiada odbywa się w kilku lokalizacjach dając możliwość uczestnictwa w np. niżej wymienionych dyscyplinach:

 • tenis stołowy
 • tenis ziemny
 • szachy
 • warcaby
 • pływanie
 • bowling

Spartakiadę wieńczy piknik integracyjny, gdzie rozdawane są nagrody za najlepsze osiągnięcia sportowe oraz następuje wyłonienie najstarszej zawodniczki i najstarszego zawodnika imprezy. Niezależnie od wyniku sportowego każdy uczestnik iotrzymuje medal, dyplom oraz koszulkę z logo Spartakiady Seniorów. Do Spartakiady seniorzy mogą się przygotowywać cały rok na obiektach Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. POSiR dołączył do programu „Poznańska Złota Karta”, dzięki któremu osoby powyżej 60 roku życia uzyskują zniżki korzystając z wybranych punktów oferty rekreacyjnej i sportowej. Są to między innymi: 50% rabatu na, Lodowisko Malta, korty tenisowe MOS i boisko do siatkówki MOS. 25% zniżki przysługuje podczas odwiedzin na pływalniach miejskich oraz Lodowisku Chwiałka, a 20% w ośrodku tenisowym Oddziału Rataje na os. Piastowskim.

Zapraszamy do odwiedzania naszych oddziałów i udziału w imprezach!